Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Osadnictwo wiejskie i formy osadnictwa wiejskiego - geografia

Ostatnio komentowane
jezus maria chryste boze
jezus • 2016-10-25 19:01:22
w sumie to woda jest przezroczysta ... aaaaa przezroczysta ! coo?? przezroczysta ? TAk kur...
uposledzony • 2016-10-25 18:55:23
Gitara śema ten tenkst normalnie ci powiem ze masz elokfentny sposub pizowni oraz wyrarza...
Napus • 2016-10-24 16:55:04
szukam dziewczyny Gdańsk
ROMEO • 2016-10-25 18:53:33
Dobre pomarańczowe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
GargamelVlog • 2016-10-24 14:29:51

Geografia

Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Osadnictwo wiejskie i formy osadnictwa wiejskiego - geografia

Wsie były pierwotnie osiedlami ludności rolniczej. Obecnie wraz z przekształceniami gospodarczymi (mniejsza ilość ludzi jest w stanie produkować więcej żywności) stają się osiedlami spełniającymi wiele funkcji – administracyjne, usługowe, przemysłowe, turystyczne (wsie letniskowe z pokojami gościnnymi, gospodarstwami agroturystycznymi i drugimi domami). I tak np. w Wielkiej Brytanii chociaż rolnictwem zajmuje się tyko niewiele ponad 1% ludności aktywnej zawodowo, na wsi mieszka około 20% mieszkańców.

Największy udział ludność wsi ma do dnia dzisiejszego w krajach Afryki na południe od Sahary, w Azji Centralnej, Wschodniej i Południowej oraz na wyspach Oceanii (np. w Burundi w Afryce 90%, w Papui Nowej Gwinei 87% w 2012 roku). W skali świata udział ludności miejskiej i wiejskiej jest obecnie równy.

Osadnictwo wiejskie może mieć charakter:
- rozproszonyosiedla samotnicze (składające się z oddalonych od siebie gospodarstw) oraz farmy (zwłaszcza w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii),
- skupionywsie i przysiółki (niewielkie skupiska gospodarstw rolnych powstające poza główną częścią wsi).
Wsie (skupiska większych społeczności ludzkich) powstawały także w społeczeństwach pierwotnych. Żyjący w Amazonii myśliwski lud Yanomami zamieszkuje w grupach 50-400 ludzi owalne domy zwane shobano. Zbudowane one są z drewna i przykryte liśćmi palmowymi otaczając palisadą plac w centrum domu/osiedla o średnicy do 100 m. Wykorzystywane są przez kilka lat a potem porzucane.

W Polsce i w Europie Zachodniej osadnictwo wiejskie (kolonizacja rolnicza) sięga czasów średniowiecza. Wtedy ukształtowały się widoczne do dziś wiejskie układy osadnicze takie jak: ulicówka, wielodrożnica, czy okolnica

Farma w Ontario
Typowa północnoamerykańska farma w Ontario (Kanada); autor: Stan Shebs (09.2002), źródło: wikipedia.org

 

Ulicówka Anusin
Fragment ulicówki - wieś Anusin; autor: Lilly M (5.09.2009), źródło: wikipedia.org
Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Procesy urbanizacyjne na świecie - geografia

    Urbanizacja to proces rozwoju osadnictwa miejskiego. Miasta to jednostki osadnicze charakteryzujące się dużą gęstością zabudowy i gęstością zaludnienia, małą ilością (lub brakiem) terenów rolniczych, obecnością ludności miejskiej, zatrudnionej poza rolnictwem (przemysł i usługi) i prowadzącej specyficzny... Więcej »

1 + 2 =