Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Inwestycje zagraniczne w Polsce - geografia

Ostatnio komentowane
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Inwestycje zagraniczne w Polsce - geografia

Po 1989 roku zaczął się proces przechodzenia polskiej gospodarki z systemu gospodarki centralnie sterowanej do systemu gospodarki wolnorynkowej (kapitalistycznej).

Jednym z ważnych elementów tego procesu była prywatyzacja gospodarki, w której znaczący udział ma kapitał zagraniczny (zwłaszcza bezpośrednie inwestycje zagraniczne).

W okresie od 1990 roku do-2002 roku zagraniczne firmy zainwestowały w Polsce (poprzez kupno polskich zakładów lub budowę nowych – tzw. inwestycje green field) ponad 65 mld dolarów USA.
W okresie 2003-2012 prawie inwestycje bezpośrednie zagranicznych firm w Polsce sięgnęły 105 mld Euro.
Najwięcej inwestycji napłynęło do naszego kraju z Niemiec, Holandii/Niderlandów i USA.

Inwestycje dotyczą niemalże wszystkich działów polskiej gospodarki.
W branży energetycznej zainwestowała w przejęcie polskich firm tego sektora np. francuska firma EDF (Électricité de France). Posiada ona szereg elektrociepłowni, m.in. Rybnik, Kraków, Wybrzeże.
W przemyśle hutniczym dużym inwestorem, posiadającym przedsiębiorstwo Polskie Huty Stali (gł. Huta Katowice i Hutę im. T. Sędzimira w Krakowie) jest indyjsko-luksemburski koncern Arcelor-Mittal.
W branży motoryzacyjnej mamy do czynienia

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Górnictwo w Polsce - geografia

  Polska ma długie tradycje rozwoju górnictwa, sięgające czasów prehistorycznych (np. neolityczna kopalnia krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich). Obecnie w Polsce wydobywa się duze ilości: węgla kamiennego i brunatnego, gazu ziemnego, rud miedzi (bogatych również w srebro), rud cynku... Więcej »

 • Rolnictwo w Polsce - charakterystyka - Geografia

  Rolnictwo (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zaliczane jest do I działu gospodarki narodowej. Do dnia dzisiejszego w polskim rolnictwie (łącznie z leśnictwem i rybołówstwem) zatrudnione jest ok. 15,5% ogółu pracujących. Udział rolnictwa w tworzeniu PKB Polski wyniósł w 2011 roku tylko... Więcej »

 • Rybołówstwo i rybactwo w Polsce - geografia

  Rybołówstwo morskie i rybactwo śródlądowe nie są w Polsce dobrze rozwinięte mimo szerokiego dostępu Polski do morza. Wynika to z niewielkiego spożycia ryb przez Polaków (średnio ok. 12 kg/osobę rocznie, dwa razy mniej niż średnio w Unii Europejskiej) oraz z ograniczeń połowów na Bałtyku,... Więcej »

 • Gospodarka leśna w Polsce - leśnictwo i łowiectwo - Geografia

  Leśnictwo obok rolnictwa i rybołówstwa zaliczane jest do I działu gospodarki. Więcej »

 • Budownictwo i przemysł w Polsce - charakterystyka, gałęzie - Geografia

  Przemysł i budownictwo zaliczane są do drugiego działu gospodarki. Zasadniczo działalność przemysłową dzieli się na przemysł wydobywczy i przemysł przetwórczy. W zestawieniach statystycznych wyodrębnia się jeszcze działalność związaną z produkcją i dostarczaniem energii elektrycznej, gazu, ciepła,... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =