Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Główne gałęzie transportu - rodzaje transportu - geografia - strona 4

Ostatnio komentowane
git
zboczony maciek • 2018-06-17 19:28:46
erl98ghurt;g
g"SMRp;b' • 2018-06-17 13:48:24
istnieją też możliwości zweryfikowania rozkładu alkoholu we krwi w sposób matematycz...
aśka • 2018-06-17 11:01:08
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Unia w Krewie 1386? Od kiedy? Unia w Krewie to rok 1385.
jjj • 2018-06-14 05:18:25
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

czynników przyrodniczych (często będących barierami dla rozwoju transportu) oraz pozaprzyrodniczych.
Wśród czynników przyrodniczych decydujących o możliwości rozwoju transportu najważniejsze znaczenie ma rzeźba terenu. Obszary górskie oraz rzeki (ale też obszary podmokłe) stanowią bowiem przeszkody terenowe utrudniające rozwój transportu i sterujące przebiegiem szlaków transportowych (w górach biegną/biegły one dolinami i przez przełęcze, rzeki w przeszłości pokonywano w miejscach względnie płytkich – przez brody). Rozwój techniki uniezależnił nieco rozwój sieci transportowej od tych czynników – przez rzeki przerzuca się mosty, nad dolinami przerzuca się wiadukty, przez góry przebija się tunele. Przeszkodą mogą też być duże kompleksy leśne.
W przypadku żeglugi morskiej i śródlądowej istotnym problemem jest zlodzenie wód. Uniemożliwia ono żeglugę rzeczną na Syberii na wiele miesięcy (zamarznięte rzeki służą jednak wówczas jako drogi samochodowe), podobnie jak morską żeglugę przybrzeżną na wodach arktycznych Rosji i Kanady.
Rozwój infrastruktury i funkcjonowanie usług transportowych mogą też utrudniać warunki klimatyczne. Surowy klimat Syberii, czy północnej Kanady i Alaski (niskie temperatury,

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Transport lądowy na świecie

    Transport lądowy może być prowadzony jako:- transport naziemny, w tym przede wszystkim transport: drogowy (gł. samochodowy) oraz kolejowy,- transport  nadziemny (np. napowietrzna kolej linowa),- transport podziemny (np. metro).Transport kolejowy łącznie z transportem tramwajowym i metrem zaliczamy do... Więcej »

  • Transport wodny na świecie - definicja

    Do gałęzi transportu o najdłuższej tradycji należy transport wodny (lub inaczej żegluga). Rozróżniamy:- transport wodny śródlądowy (żeglugę śródlądową)oraz  transport morski (żeglugę morską), w tym żeglugę przybrzeżną. Więcej »

  • Transport lotniczy na świecie - charakterystyka - geografia

    Transport lotniczy (gałąź transportu powietrznego) był jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi transportu w XX  wieku i na początku XXI wieku. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =