Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Najwyższy czas skonczyc z bezprawie a sędziów którzy są polityczni wyrzucić z zawodu...
Maria • 2017-07-14 10:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

Ludwig Eduard Boltzmann
Ludwig Eduard Boltzmann

Biografia

Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. W 1869 roku, w wieku zaledwie 25 lat, uzyskał stopień profesora na Uniwersytecie w Grazu. Był również związany z wyższymi uczelniami w Wiedniu, Monachium i w Lipsku.

W 1872 roku poznał swoją przyszłą żonę, Henriette von Aigentler, nauczycielkę matematyki. Boltzmann pomógł jej w uzyskaniu zgody na uczęszczanie na wykłady w Grazu, ponieważ wówczas nie przyjmowano jeszcze kobiet na wyższe uczelnie. W 1876 roku fizyk ożenił się z Henriette, z którą miał trzy córki i dwóch synów.

W 1885 roku Boltzmann został członkiem Austriackiej Akademii Nauk, zaś w 1888 r. wybrano go na członka Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk. W 1903 roku fizyk powrócił do Wiednia, gdzie założył Austriackie Stowarzyszenie Matematyczne. Na tamtejszym uniwersytecie prowadził wykłady nie tylko z fizyki, ale również z filozofii. Te ostatnie cieszyły się ogromną popularnością.

Prawdopodobnie fizyk cierpiał na niezdiagnozowaną chorobę

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Max Born – biografia i dokonania

  Max Born urodził się w 1882 roku we Wrocławiu, w rodzinie o niemiecko-żydowskich korzeniach. Jego ojciec był profesorem anatomii porównawczej i embriologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Więcej »

Komentarze (0)
4 + 5 =