Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Kwantowy model atomu

Ostatnio komentowane
I'm out of league here. Too much brain power on diyspal!
Karess • 2015-01-25 05:33:25
lol love the chubby baby pics :)I, too, worry about those tnhgis though....Brian is a soli...
Lydie • 2015-01-25 05:27:03
Hi Christy,Very sorry for the delay. If your husband still needs reiepsrntateon, or some ...
Edder • 2015-01-25 05:22:29
anulka406 / No cf3ż, Katsuka, jak tak patrzę na Twoje rysunki i mam w głowie zdiane...
Parvez • 2015-01-25 05:19:42
"Niech mi ktoś wytłumaczy, jakie stwarzam zagrożenie na drdzoe, nie zapinając pasf3w w...
Kiryu • 2015-01-25 05:09:04
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Obowiązujący obecnie kwantowy model atomu został zaproponowany w roku 1925 przez austriackiego fizyka Erwina Schrodingera. Opiera się on na podstawowych założeniach mechaniki kwantowej tj. na hipotezie Louisa de Broglie`a oraz zasadzie nieoznaczoności Wernera Heisenberga.

Model ten zakłada, że w mikroświecie nie obowiązują prawa fizyki klasycznej oraz, że wszystkie obiekty tego świata posiadają podwójną naturę - zarówno falową, jak i korpuskularną. W modelu tym niemożliwe jest dokładne określenie położenia elektronu. Jego stan w atomie opisany jest poprzez funkcję falową, która dotyczy stojącej fali materii otaczającej jądro. Kwadrat amplitudy tej funkcji jest prawdopodobieństwem znalezienia elektronu na danym obszarze wokół jądra.

Kwantowy model budowy atomu

Rys. Monika Pilch

Rys. Kwantowy model atomu. a) stojąca fala materii otaczająca jądro atomu, b) rozkład prawdopodobieństwa znalezienia elektronu na danym obszarze.

Mimo, że modele atomu zaproponowane przez Bohra i Schrodingera różnią się od siebie dość znacznie, to istnieje jednak pewien związek między nimi. Okazuje się bowiem, że maksima prawdopodobieństwa występowania elektronu w danej odległości od jądra atomu występują w miejscach stacjonarnych orbit wyliczonych przez Bohra.

Polecamy również:

  • Równanie Schrödingera

    Podane w 1926 roku przez Erwina Schrodingera równanie jest obecnie podstawowym równaniem mechaniki kwantowej. Opisuje ono rozwój stanu kwantowego w zależności od czasu i współrzędnych przestrzennych, co wymaga zastosowania funkcji falowej.

Przepisz kod:
wczytaj nowy
Jaime • 2015-01-23 23:30:57
"Mechanika kwantowa często jest secnprzza z naszymi pojęciami zdrowego rozsądku. " Z tym zdaniem się nie zgadzam. To nie mechanika kwantowa (a więc zjawiska, ktf3re się dzieją na poziomie świata atomu) jest secnprzza z naszymi pojęciami zdrowego rozsądku, lecz interpretacje tych zdarzeń (przezywane przezwiskiem teoria) są sprzeczne z prawami natury, a więc ze zdrowym rozsądkiem.Wystarczy nazwać rzeczy takimi jakie SĄ, a wszelkie paradoksy wynikające z błędnych interpretacji znikają. Natura nie jest wewnętrznie secnprzza. Natura się nie myli - myli się człowiek. :)