Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ernest Rutherford – biografia i dokonania

Ostatnio komentowane
To za bardzo mi nie pomogło
Iga • 2017-04-25 19:55:00
Najlepsza wypowiedź! !!
Krzysio xd • 2017-04-25 18:15:48
dziena
mania • 2017-04-25 16:32:53
orewa ochinchin daisuki nandayo
nardo • 2017-04-25 14:37:26
najsu des
Okarin-sama • 2017-04-25 14:30:26
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ernest Rutherford – biografia i dokonania

Biografia

Ernest Rutherford urodził się w 1871 roku w Spring Grove w Nowej Zelandii. Jego ojciec był z pochodzenia Szkotem, który wyemigrował w dzieciństwie wraz z rodziną do Nowej Zelandii. Pracował jako kołodziej. Z kolei matka była nauczycielką, z pochodzenia Angielką.

Młody Rutherford uczył się w Nelson College, a następnie po otrzymaniu stypendium studiował matematykę i fizykę w Canterbury College. W 1894 roku uzyskał stypendium i wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie robił badania w Laboratorium Cavendisha w Cambridge pod kierunkiem Josepha Johna Thomsona.

W 1898 roku rozpoczął pracę jako wykładowca na Uniwersytecie McGill w Montrealu w Kanadzie. W 1900 roku ożenił się z Mary Georginą Newton, z którą miał jedną córkę Eileen. W 1907 roku wrócił do Anglii, ponieważ dostał propozycję objęcia stanowiska profesora fizyki na Uniwersytecie w Manchesterze po Arthurze Schusterze. To właśnie tam dokonał swojego największego odkrycia, za które w 1908 roku został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

Ernest Rutherford
Ernest Rutherford


Od 1919 roku pełnił funkcję dyrektora Laboratorium Cavendisha w Cambridge. W czasie, gdy piastował to stanowisko aż trzech jego uczniów otrzymało Nagrodę Nobla: James Chadwick, John

Polecamy również:

 • Ampere – biografia i dokonania

  Andre Marie Ampere urodził się w 1775 r. w Lyonie, we Francji. Jego życie przypadło na niezwykle burzliwy okres w historii. Ampere był bowiem świadkiem wielkiej rewolucji francuskiej, objęcia władzy przez Napoleona, jego potęgi i upadku. Więcej »

 • Archimedes – biografia i dokonania

  Archimedes urodził się około 287 roku p.n.e. w Syrakuzach, w starożytnej Grecji, na terenie dzisiejszych Włoch. Pochodził z rodziny uczonych. Jego ojciec Fidiasz był astronomem. Archimedes uczył się między innymi w szkole Euklidesa w Aleksandrii. Jego wielkim mistrzem i autorytetem był Komon z Samos. Więcej »

 • Antoine Henri Becquerel – biografia i dokonania

  Antoine Henri Becquerel urodził się w 1852 roku w Paryżu. Pochodził z rodziny o długich tradycjach naukowych. Jego dziadek i ojciec byli fizykami, którzy zapisali się w historii nauki chlubnymi osiągnięciami. Więcej »

 • Niels Bohr – biografia i dokonania

  Niels Henrik David Bohr urodził się w 1885 r. w Kopenhadze w Danii. Pochodził z zamożnej rodziny o tradycjach naukowych. Jego ojciec był profesorem fizjologii na Uniwersytecie w Kopenhadze. Więcej »

 • Ludwig Eduard Boltzmann – biografia i dokonania

  Ludwig Eduard Boltzmann urodził się w 1844 roku w Wiedniu. Jego dziadek przeniósł się z Berlina do Wiednia. Fizyk odebrał staranną edukację domową, a potem uczył się w liceum w Linz. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Wiedniu, gdzie  następnie pracował jako asystent Josefa Stefana. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =