Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wiązanie wielokrotne – chemia

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiązanie wielokrotne – chemia

Wiązanie wielokrotne to wiązanie w którym oprócz wiązanie σ występuje jedno lub więcej wiązań π. Wiązania wielokrotne występują np. w wielu kwasach tlenowych oraz w dużej liczbie związków organicznych.

Wiązanie π powstaje wskutek bocznego nakładania orbitali atomowych (ze względu na budowę sferyczną w wyniku bocznego nakładania orbitalu s nigdy nie powstanie wiązanie π). Orbital molekularny powstający w wyniku utworzenia wiązania typu π zawiera płaszczyznę węzłowa (płaszczyzna węzłowa to taka płaszczyzna, która zawiera oś cząsteczki z jądrami atomowymi i wykazuje brak gęstości elektronowej)

Na rysunku 1. Przedstawiono schemat powstawania wiązania π z orbitali pz.

Rys 1. Przykład konturu orbitalu molekularnego- powierzchnia ograniczająca przestrzeń, w której prawdopodobieństwo napotkania elektronu wynosi 0,9.  

 

Rozważając wiązania wielokrotne należy pamiętać, że jakkolwiek wiązanie podwójne  jest silniejsze od wiązania pojedynczego, to aby rozerwać wiązanie pi  potrzeba niższej energii niż do rozerwania wiązania sigma. Jest to ważna informacja w kontekście reaktywności cząsteczek. Alkeny i alkiny (jedno i dwa wiązania pi) będą bardziej reaktywne niż np. alkany.

Istnieje jeszcze

Polecamy również:

  • Wiązanie pojedyncze – chemia

    Lewis i Kossel wprowadzili pojęcie wiązania kowalencyjnego oraz pojęcie wiązania jonowego. Jakkolwiek w przyrodzie wiązania o chrakterze w 100% jonowym nie wystepują, to rozróznienie tych dwóch typów wiązań jest uwazane za słuszne i obecnie jest wciąż stosowane do opisu rzeczywistości. Poglady... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =