Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wapień, gips i kwarc – wzory, właściwości, zastosowanie

Ostatnio komentowane
[url=http://indocin247.us.com/]indocin 50 mg[/url] [url=http://cialis365.us.com/]explained...
Brettdoops • 2017-09-25 11:23:44
[url=http://fluoxetine20mg.us.org/]fluoxetine 20 mg[/url] [url=http://hydrochlorothiazide1...
Brettdoops • 2017-09-25 09:57:27
[url=http://cipro247.us.com/]cipro without a prescription[/url] [url=http://lisinopril20mg...
Charlestuh • 2017-09-25 10:20:11
[url=http://medrolpack.us.org/]medrol 4mg[/url] [url=http://cialispills.us.org/]cialis ove...
Brettdoops • 2017-09-25 08:36:02
[url=http://colchicine247.us.com/]buy colchicine[/url] [url=http://cephalexin250mg.us.org/...
Aaronutirm • 2017-09-25 08:26:15
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wapień, gips i kwarc – wzory, właściwości, zastosowanie

Wapień - wzory, właściwości

Wapień należy do skał osadowych, głównym składnikiem wapienia jest węglan wapnia CaCO_3 w postaci kalcytu. Wapień chociaż należy do twardych skał jest stosunkowo łatwy w obróbce. Jego charakterystyczną cechą jest zdolność do ulegania zjawiskom krasowym, które z chemicznego punktu widzenia są reakcją prowadzącą do powstania rozpuszczalnego wodorowęglanu wapnia zgodnie z równaniem:

CaCO_3 + H_2O + CO_2 \rightarrow Ca^{2+} + 2HCO_3^-

Wapień - zastosowanie

Wapień stosowany jest w przemyśle chemicznym, budownictwie, jako nawóz, jako składnik cementu oraz w hutnictwie przy wyrobie szkła.

Gips - wzory, właściwości

Gips jest pospolitym minerałem o wzorze CaSO_4 \cdot 2H_2O,  wystepuje w przyrodzie jako selenit i gips włóknisty. Powstaje na skutek uwodnienia anhydrytu.

Gips - zastosowanie

Gips znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie (np. spoiwo mineralne), chirurgii stomatologi oraz jako alabaster - surowiec rzezbiarski i dekoracyjny.

Kwarc - wzory, właściwości

Kwarc jest to pospolity  minerał z gromady krzemianów zbudowany  z  SiO_2. Występuje w wielu odmianach np jako krysztal górski, ametyst czy cytryn. Jak większość minerałów barwa kwarcu zależy od rodzaju zanieczyszczeń.

Kwarc - zastosowanie

Kwarc stosowany jest jako surowiec do wyrobu materiałów sćiernych, stosowany jest w jubilerstwie ale także do wyrobu detergentów czy past do zębów.

Polecamy również:

 • Kryształy – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Kryształy to ciała stałe wykazujące  całkowite (czasem niemal całkowite) uporządkowanie atomów.  Sposób uporządkowania atomów okresowo powtarzający się w przestrzeni tworzy sieć przestrzenną. Więcej »

 • Alotropia węgla i siarki

  Alotropia to występowanie tego samego pierwiastka chemicznego w różnej postaci w tej samej temperaturze. Przechodzenie odmian alotropowych w siebie nawzajem jest możliwe i stanowi przemianę fazową. Odmiany alotropowe przede wszystkim różniąc się miedzy sobą strukturą kryształu. Więcej »

 • Ciało bezpostaciowe – definicja, przykłady

  Ciało bezpostaciowe powstaje gdy oziębiana ciecz nie następuje krystalizacja (najczęściej wynika to z powodu trudności w powstaniu pierwszej porcji takiej fazy). Więcej »

 • Związki niestechiometryczne – informacje

  Wiele substancji wykazuje w pewnym zakresie zmienny skład, zachowuje jednak taką samą strukturę sieci przestrzennej. Związki takie są tworzone często przez metale przejściowe z siarką, selenem, tellurem. Więcej »

 • Energia sieci krystalicznej

  Energia sieciowa to taka ilość energii która jest konieczna do dostarczenia aby udało się przeprowadzić 1 mol cząsteczek danej substancji na jony znajdujące się w nieskończenie dużych odległościach od siebie, odpowiada ona jednocześnie całkowitej energii potencjalnej kryształu. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =