Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Alotropia węgla i siarki

Ostatnio komentowane
adhkajs
lola • 2017-01-23 17:59:22
pozytywnym skutkiem takiej "rozpierduchy"oczywiście dla jej twórców to dziękczynne pos...
mamiona • 2017-01-19 23:31:18
ok ale za krutki
gabriellla • 2017-01-19 16:12:39
bardzo pomocne
xD • 2017-01-18 18:48:29
lol
żomuś • 2017-01-17 17:09:09
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Alotropia węgla i siarki

Alotropia to występowanie tego samego pierwiastka chemicznego w różnej postaci w tej samej temperaturze. Przechodzenie odmian alotropowych w siebie nawzajem jest możliwe i stanowi przemianę fazową. Odmiany alotropowe przede wszystkim różniąc się miedzy sobą strukturą kryształu.

Alotropia węgla

Najbardziej znanym pierwiastkiem występującym w różnych odmianach alotropowych jest węgiel. Wystepuje on w postaci diamentu, grafitu, fullerenu.

Diament:  w stanie czystym diament tworzy twarde bezbarwne kryształy, nie przewodzi prądu elektrycznego oraz silnie łamie światło. W obecności zanieczyszczeń kryształy diamentu przybierają barwy żółte, czerwone, brunatne, niebieskie lub fioletowe a nawet czarne (karbonado). Oszlifowane diamenty nazywają się brylantami i są używane do celów jubilerskich. Większość wydobywanych diamentów stosowanych jest jako tworzywo utwardzające np.: narzędzia do cięcia, szlifowania, ostrzy świdrów itp.

Diament ogrzewany bez dostępu powietrza przechodzi w grafit, nie jest jednak możliwe proste przejście grafitu w diament. Przemiana taka zrealizowana została dopiero w 1955 r. Jest ona możliwa w obecności pewnych metali i ich soli już w temperaturze 1500-2700K pod ciśnieniem

Polecamy również:

 • Skały i minerały – chemia

  Skały to występujace naturalnie zespoły minerałów oraz składnikow niezwiązanych ich kalsyfikacją zajmuje się georafia fizyczna. Minerał natomiast posiada okreslony wzór chmiczny oraz strukturę. Więcej »

 • Kryształy – wzory, właściwości, otrzymywanie, zastosowanie

  Kryształy to ciała stałe wykazujące  całkowite (czasem niemal całkowite) uporządkowanie atomów.  Sposób uporządkowania atomów okresowo powtarzający się w przestrzeni tworzy sieć przestrzenną. Więcej »

 • Ciało bezpostaciowe – definicja, przykłady

  Ciało bezpostaciowe powstaje gdy oziębiana ciecz nie następuje krystalizacja (najczęściej wynika to z powodu trudności w powstaniu pierwszej porcji takiej fazy). Więcej »

 • Związki niestechiometryczne – informacje

  Wiele substancji wykazuje w pewnym zakresie zmienny skład, zachowuje jednak taką samą strukturę sieci przestrzennej. Związki takie są tworzone często przez metale przejściowe z siarką, selenem, tellurem. Więcej »

 • Energia sieci krystalicznej

  Energia sieciowa to taka ilość energii która jest konieczna do dostarczenia aby udało się przeprowadzić 1 mol cząsteczek danej substancji na jony znajdujące się w nieskończenie dużych odległościach od siebie, odpowiada ona jednocześnie całkowitej energii potencjalnej kryształu. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =