Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Alkeny – nazewnictwo, wzory strukturalne, właściwości, zadania

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Alkeny – nazewnictwo, wzory strukturalne, właściwości, zadania

Alkeny - właściwości

Alkeny to węglowodory nienasycone, zawierające w swojej strukturze jedno lub więcej podwójne wiązanie węgiel-węgiel. Łańcuchowe alkeny, zawierające jedno wiązanie podwójne, podobnie jak alkany, tworzą szereg homologiczny, w którym kolejne elementy tworzy się przez dodanie jednej grupy -CH_2- do łańcucha poprzedniego alkenu. Wzory sumaryczne jednonienasyconych łańcuchowych alkenów można opisać wzorem ogólnym C_nH_{2n. Najprostszym alkenem jest eten (etylen), zawierający dwa atomy węgla połączone wiązaniem podwójnym.

Pod względem właściwości fizycznych, alkeny nie różnią się znacznie od alkanów. Pierwsze alkeny w szeregu homologicznym (eten, propen, buten) są gazami, kolejne alkeny, zawierające do około 16 atomów węgla są ciekłe, dalsze – są ciałami stałymi. Podobnie jak alkany, alkeny są niepolarne i nie mieszają się z wodą. Obecność wiązań podwójnych w alkenach przynosi natomiast znaczącą różnicę w reaktywności chemicznej: alkeny ulegają znacznie większej liczbie reakcji chemicznych, w warunkach dużo łagodniejszych niż alkany. Reakcje alkanów opisane są w dalszych tematach.

Alkeny - nazewnictwo, wzory strukturalne

Alkeny nazywamy podobnie do alkanów, z tą jednak różnicą, że

Polecamy również:

 • Wiązanie podwójne – izomeria E /Z

  W przypadku wiązań podwójnych, mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem izomerii przestrzennej: izomerią E/Z. Izomery E/Z różnią się wzajemnym położeniem „ważniejszych” podstawników przy obydwu końcach wiązania podwójnego: w izomerze Z, podstawniki te leżą... Więcej »

 • Otrzymywanie alkenów

  Istnieje szereg metod otrzymywania alkenów, zarówno przemysłowych, jak i laboratoryjnych, wykorzystujących zróżnicowane substraty. Metody przemysłowe wykorzystują jako substraty masowo dostępne węglowodory nasycone  (alkany), pochodzące z destylacji ropy naftowej i dają w efekcie na... Więcej »

 • Reakcje alkenów

  W odróżnieniu od stosunkowo biernych chemicznie węglowodorów nasyconych, alkeny ulegają większej liczbie reakcji. Wśród nich można wyróżnić trzy ważne grupy: addycję elektrofilową do wiązania podwójnego, reakcje utleniania-redukcji oraz reakcje polimeryzacji. Więcej »

 • Zastosowanie alkenów

  Alkeny znajdują szereg zastosowań w przemyśle i laboratoriach chemicznych. Najpowszechniejszym zastosowaniem alkenów jest synteza polimerów. Z alkenowych monomerów otrzymywane są najpowszechniejsze dziś polimery: polietylen (PE), polipropylen(PP), polistyren (styropian), poli(chlorek winylu)... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =