Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Znaczenie gąbek

Ostatnio komentowane
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Znaczenie gąbek

1. są naturalnymi filtrami wodnymi (biofiltrami) – biorą udział w samooczyszczaniu zbiorników wodnych (wychwytują bakterie, pierwotniaki i detrytus), zmniejszają liczbę niektórych zanieczyszczeń;

2. są bioindykatorami – wskaźnikami czystości wód;

3. są pokarmem dla innych drobnych bezkręgowców np. ślimaków i strzykw;

4. sponginowe szkielety (np. szkielet gąbki greckiej, który jest miękki i elastyczny) są wykorzystywane do celów gospodarczych (np. do mycia naczyń) oraz higienicznych – jako przedmiot służący do kąpieli (obecnie zastępowane przez tworzywa sztuczne);

Sklep z gąbkami
Grecki sklep z naturalnymi gąbkami/Nabokov (2008)/commons.wikimedia.org

5. są wykorzystywane w optyce i jubilerstwie jako materiał szlifierski;

6. dawniej używane w lecznictwie (stosowane do tamowania krwi jako tampony oraz w leczeniu chorób tarczycy – wyciąg z gąbek zawiera dużo jodu) i kosmetyce (sproszkowane igły używano do wywoływania rumieńców); w średniowieczu używane były przez rycerzy, którzy wkładali je pod zbroje jako warstwę ochronną;

7. stanowią składnik raf;

8. różnokształtne szkielety gąbek są używana do celów dekoracyjnych (np. koszyczek Wenery);

Przegląd gąbek:

Podział gąbek najczęściej opera się na budowie ich szkieletu. Zgodnie z tym kryterium klasyfikacji wyróżniamy:

Polecamy również:

 • Parzydełkowce

  Parzydełkowce żyją w środowisku wodnym (głównie w morzach). Prowadzą osiadły tryb życia lub są wolno żyjące. Mają promienistą symetrię ciała. Parzydełkowce to najprostsze tkankowe organizmy dwuwarstwowe, które organizacją morfologiczną odpowiadają stadium gastruli. Ich ciało... Więcej »

 • Płazińce

  Płazińce inaczej zwane robakami płaskimi są zwierzętami o grzbietobrzusznie spłaszczonym ciele, w którym wyróżnić może przód (bez wyraźnie wyodrębnionego odcinka głowowego) i tył ciała oraz stronę grzbietową i brzuszną. Więcej »

 • Nicienie

  Nicienie są to zwierzęta, które opanowały wszystkie typy środowisk występujących na kuli ziemskiej. Są wolno żyjące lub prowadzą pasożytniczy tryb życia. Występują głównie w wodach, glebie oraz w ciele innych organizmów (roślinnych i zwierzęcych). Spotkać je możemy... Więcej »

 • Pierścienice

  Pierścienice to grupa zwierząt obejmująca ok. 9 tysięcy gatunków żyjących w morzach, wodach słodkich, glebie i ściółce. Większość prowadzi wolno żyjący tryb życia, nieliczne są pasożytami (pijawki). Zaliczamy do nich drapieżników, filtratorów, mułożerców i glebożerców. Więcej »

 • Mięczaki

  Mięczaki są to pierwouste, dwubocznie symetryczne zwierzęta o miękkim niesegmentowanym ciele. Zamieszkują głównie środowisko wodne (morza i wody słodkie), ale możemy je spotkać także na lądzie (ślimaki płucodyszne). We wnętrze ciała znajduje się pierwotna jama ciała (blastocel), w której krąży... Więcej »

Komentarze (1)
4 + 3 =
Komentarze
ja • 2017-05-06 16:26:38
fajne to