Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ssaków

Ostatnio komentowane
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
@Lupek, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Literówka poprawiona.
ADMIN • 2017-12-13 11:11:39
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ssaków

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy ssaków składa się z jamy gębowej, gardzieli, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i grubego zakończonego odbytnicą. Jama gębowa otoczona jest wargami. Znajduje się w niej język, ujścia trzech par ślinianek oraz zęby umieszczone w zębodołach. Ssaki z nielicznymi wyjątkami są heterodontyczne (dorosłe stekowce, walenie fiszbinowe oraz homodontyczne walenie zębowce), co oznacza, że ich zęby są zróżnicowane. Wyróżniamy zęby przednie: siekacze i kły oraz policzkowe: przedtrzonowe i trzonowe. Maksymalna liczba zębów wynosi 44 i występuje u niektórych owadożernych ssaków. U poszczególnych grup ssaków część zębów może ulegać redukcji (np. brak kłów u kopytnych i gryzoni), a pozostałe ulegają różnym modyfikacjom związanym z rodzajem i sposobem pobierania pokarmu (różna powierzchnia zębów policzkowych – stożkowata u drapieżnych, guzkowata u wszystkożernych, listewkowata u roślinożernych). Ssaki posiadają dwa pokolenia zębów: mleczne (siekacze, kły i trzonowe) i stałe. Żołądek ssaków wykazuje dużą różnorodność kształtów i rozmiarów. Najbardziej rozbudowany jest u przeżuwaczy, u których składa się ze żwacza, czepca, ksiąg i trawieńca. Jelito może być długie (u roślinożerców

Polecamy również:

 • Budowa i szkielet ssaków

  Ssaki są bardzo zróżnicowaną grupą zarówno pod względem budowy jak i funkcjonowania. Ich ciało składa się z głowy, wyodrębnionej szyi, tułowia oraz dwóch par kończyn (czworonogi). Na głowie znajduje się para oczu z powiekami i rzęsami, nozdrza  zewnętrzne... Więcej »

 • Układ krwionośny i oddychanie ssaków

  Ssaki posiadają zamknięty układ krwionośny. Serce jest czterodziałowe. Składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego) oraz dwóch komór (prawej i lewej) oddzielonych całkowitą przegrodą. Dzięki temu krew natlenowana jest całkowicie oddzielona w sercu od... Więcej »

 • Rozmnażanie i rozwój ssaków

  Ssaki są rozdzielnopłciowe. Układ rozrodczy męski składa się z parzystych jąder i nasieniowodów oraz prącia, które jest narządem kopulacyjnym. Na ogół jądra umieszczone są z skórnym worku, czyli mosznie. Więcej »

 • Znaczenie i ochrona ssaków

  1. Udomowione zwierzęta gospodarskie są dla człowieka źródłem: • mięsa (głównie trzoda chlewna i bydło);• mleka (owce, kozy, wielbłądy);• skór (cielęta, świnie); Więcej »

 • Systematyka ssaków

  Ssaki dzielimy na dwie grupy (podgromady): prassaki oraz ssaki właściwe. Do pierwszej z nich zaliczamy jeden rząd: stekowce, druga reprezentowana jest przez torbacze i łożyskowce. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =