Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Nicienie - rozmnażanie, rozwój i znaczenie

Ostatnio komentowane
Visited the caravan at Harvest Festival. I never do have a look at annhityg other than ban...
Intan • 2014-12-21 18:34:07
February 16, 2011Waldek, thanks for doing this. I've retaectrd, removed teh other WSP, add...
Ismael • 2014-12-21 18:31:10
Hola Hstaki,Nos alegramos mucho de que tu hija haya diurfstado durante estos cinco dedas d...
Fujikawa • 2014-12-21 18:26:24
Be5ten var like fin som jeg forestilte meg :) Skulle gnejre hatt med meg kameraet og den b...
Rani • 2014-12-21 18:22:20
Great post! The tour was fascinating I don't think I've ever done a mine tour. I know the...
Dika • 2014-12-21 18:18:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Romnażanie i rozwój nicieni

Nicienie są na ogół rozdzielnopłciowe. Wiele z nich cechuje dymorfizm płciowy. Najczęściej samica jest większa od samca. Narządy rozrodcze mają postać cewek. U samic są najczęściej parzyste i tworzą jajniki, jajowody i macice łączące się we wspólną pochwę, która zakończona jest otworem płciowym uchodzącym na zewnątrz po brzusznej stronie ciała. Samce posiadają pojedyncze jądro, nasieniowód i przewód wytryskowy, który uchodzi do kloaki, (końcowego odcinak przewodu pokarmowego wspólnego z układem wydalniczym i/lub rozrodczym). 

U nicieni dochodzi do zapłodnienia zewnętrznego. Samce często giną po kopulacji. Samice są najczęściej jajorodne, rzadko jajożyworodne (włosień kręty). Liczba jaj jest zróżnicowana – od kilku (u form wolno żyjących) do nawet miliona (u pasożytów). Jajo początkowo rozwija się w macicy, następnie zostaje złożone i zapłodnione przez samca.

Niektórzy badacze uważają, że u nicieni występuje rozwój złożony (ich zdaniem z osłon jajowych wykluwa się larwa), inni obstają przy tym, że jest to rozwój prosty (z jaja wykluwa się postać młodociana). W tym opracowaniu skłaniamy się ku pierwszej wersji. Larwa kilkakrotnie przechodzi linienie, w czasie

Polecamy również:

  • Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

    Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest organizmem rozdzielnopłciowym o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samice są większe, mierzą od 20-40 cm, same osiągają długość około 14 cm i mają charakterystycznie haczykowato zagięty tylni koniec ciała.

  • Cykl rozwojowy owsika

    Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym.

  • Cykl rozwojowy włośnia krętego

    Włosień kręty (Trichinella spiralis) jest niewielkim ale bardzo groźnym pasożytem. Cechuje go dymorfizm płciowy. Samice osiągają ok. 2-5 mm a samce ok. 1,5 mm.

Przepisz kod:
wczytaj nowy