Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozmnażanie i rozwój ptaków

Ostatnio komentowane
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Najwyższy czas skonczyc z bezprawie a sędziów którzy są polityczni wyrzucić z zawodu...
Maria • 2017-07-14 10:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rozmnażanie i rozwój ptaków

Wszystkie ptaki są rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie jest wewnętrzne, choć tylko nieliczne samce posiadają narząd kopulacyjny wynicowany z kloaki. U większości ptaków przekazanie plemników następuje na skutek zetknięcia kloak kopulujących ze sobą partnerów. Samice posiadają zredukowany w połowie układ rozrodczy, który składa się z lewego jajnika i jajowodu. Jest to kolejne przystosowanie do lotu polegające na zmniejszeniu ciężaru ciała ptaka. Wszystkie ptaki są jajorodne. Jaja znoszone są pojedynczo w pewnych odstępach czasowych. Większość ptaków buduje gniazda, w których jaja są na ogół wysiadywane przez samice (czasem także przez samców lub przez oboje rodziców). Niektóre ptaki (np. kukułka) nie wysiadują jaj, lecz podrzucają je innym ptakom, co nazywane jest pasożytnictwem lęgowym. Z jaj wylęgają się pisklęta, które przez jakiś czas pozostają pod opieką rodziców.

W zależności od samodzielności młodych oraz stopnia ich rozwoju wyróżniamy dwie grupy ptaków: gniazdowniki i zagniazdowniki.

Pisklęta zagniazdowników zaraz po wykluciu opuszczają gniazdo. Są opierzone, potrafią samodzielnie chodzić, a opieka rodziców (zwykle matki) ogranicza się do wodzenia młodych za sobą, ochrony przed

Polecamy również:

  • Budowa jaja ptaka

    Jajo ptaka to zapłodniona komórka jajowa w stadium wczesnego zarodka (stadium blastuli) otoczona osłonami jajowymi. Więcej »

Komentarze (1)
5 + 4 =
Komentarze
kotka • 2015-01-27 09:11:31
Dziękuje pomogliście mi jesteście super