Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozmażanie bakterii i procesy płciowe bakterii

Ostatnio komentowane
Its too bored. :v Lmao.
I'm. • 2017-04-27 18:48:44
całkiem spoko
Ferdynand Kiepski • 2017-04-27 18:05:16
Aparat Golgiego w komórkach roślinnych ma połączenie z ER.
Karol • 2017-04-27 07:34:02
To za bardzo mi nie pomogło
Iga • 2017-04-25 19:55:00
Najlepsza wypowiedź! !!
Krzysio xd • 2017-04-25 18:15:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rozmażanie bakterii i procesy płciowe bakterii

Rozmnażanie bezpłciowe bakterii

Bakterie rozmnażają się tylko w sposób bezpłciowy, najczęściej przez podział komórki. U niektórych bakterii kolonijnych może dochodzić do fragmentacji, czyli rozerwania koloni na mniejsze fragmenty.

W czasie podziału komórki dochodzi do rozdzielenia materiału genetycznego (zawartego w genoforze) do dwóch komórek potomnych. Najpierw jednak musi dojść do podwojenia, czyli replikacji DNA, po której następuje podział materiału i podział cytoplazmy na mniej więcej dwie równe połowy. W czasie podziału pomiędzy komórkami potomnymi tworzy się przewężenie (u bakterii Gram- ) lub ściana komórkowa (u bakterii Gram +).

Podział komórki bakteryjnej jest prosty i znacznie różni się od mitozy zachodzącej u eukariontów. Częstotliwość podziałów jest różna i zależy od warunków środowiska oraz od wielkości materiału genetycznego. W sprzyjających okolicznościach (w laboratorium, rzadziej w naturze) bakterie mogą dzielić się nawet co 15 minut.

Procesy płciowe bakterii

Bakterie nie potrafią rozmnażać się w sposób płciowy. Spotykamy u nich natomiast procesy płciowe, w czasie których nie powstają nowe organizmy (tym proce płciowy różni się od rozmnażania), lecz dochodzi

Polecamy również:

  • Budowa bakterii i formy morfologiczne bakterii

    Bakterie są prokariotycznymi organizmami zbudowanymi z jednej komórki. Ich materiał genetyczny zlokalizowany jest bezpośrednio w cytoplazmie (brak wyodrębnionego  jądra komórkowego) w centralnym obszarze komórki bakteryjnej zwanym nukleoidem (chromosomem bakteryjnym). Więcej »

  • Odżywianie bakterii i oddychanie bakterii

    Bakterie mogą odżywiać się na dwa główne sposoby. Większość bakterii to heterotrofy (organizmy cudzożywne), które nie potrafią samodzielnie wytwarzać pokarmu. Korzystają więc ze związków organicznych wytworzonych przez autotrofy. Do cudzożywnych bakterii należą... Więcej »

  • Znaczenie bakterii - pozytywne i negatywne

    Znaczenie pozytywne bakterii: 1. Bakterie saprofityczne są niezbędnym ogniwem obiegu materii w przyrodzie. Pełnią rolę reducentów (destruentów) rozkładających martwą materię ograniczą do prostych związków nieorganicznych, które mogą być ponownie wykorzystane bezpośrednio... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 5 =
Komentarze
Mondry lodz • 2017-02-16 20:12:28
Jurz to umim bo to jest proste a jak tego nie umiecie to jestescie glupkami bo ja jestem mondry a wy nie hahahha