Populacja to wszystkie osobniki danego gatunku żyjące w określonym czasie na wyznaczonym terenie. Populacja posiada swoją pulę genową, a tworzące ją osobniki mogą się wzajemnie krzyżować dając płodne potomstwo. Przykładem może być populacja wiewiórek zamieszkujących dany las, czy populacja zajęcy z określonej łąki. Osobniki w obrębie populacje różnią się między sobą wiekiem, płcią, kondycją, pozycją społeczną (zwierzęta w organizacjach stadnych) i są powiązane ze sobą różnym zależnościami.
Stosunki liczbowe populacji
Liczebność to łączna liczba osobników należących do populacji np. liczba wszystkich dębów w lesie, wszystkich stokrotek na łące, wszystkich karpi w jeziorze, wszystkich zajęcy na polanie itp. W praktyce ciężko jest zbadać i określić liczebność populacji (trudno policzyć wszystkie drzewa w lesie, a jeszcze trudniej wszystkie zwierzęta, które dodatkowo się przemieszczają). Dlatego zazwyczaj posługujemy się bardziej miarodajnym wyznacznikiem jakim jest zagęszczenie populacji.
Zagęszczenie to liczba wyrażająca relację liczebności populacji w odniesieniu do zajmowanej przez nią przestrzeni. Wyrażana jest w liczbie osobników przypadających na jednostkę powierzchni (np. m