Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Budowa i funkcje nerki

Ostatnio komentowane
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Chłopiec trzyma bagnet? Wolność trzyma bagnet?
Kuba • 2018-01-18 09:57:13
ten tekst jest bardzo osobisty
stalker • 2018-01-16 19:50:27
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Budowa i funkcje nerki

Nerki są narządem parzystym o kształcie przypominającym ziarno fasoli. Ze względu na dobre ukrwienie mają czerwonobrązowe zabarwienie. Ważą ok. 150 gram, mają 11 cm długości i 5 cm szerokości.

Nerki położone są za wątrobą i żołądkiem. Znajdują się na tylnej ścianie jamy brzusznej po obu stronach kręgosłupa (lewa nerka usytuowana jest wyżej niż prawa), na wysokości od XI kręgu piersiowego do II kręgu lędźwiowego.

Nerki otoczone są łącznotkankową błoną, czyli torebką włóknistą, która z kolei pokryta jest torebką tłuszczową. Za pomocą tkanki łącznej torebka tłuszczowa łączy się z tylną ścianą jamy brzusznej, dzięki czemu nerki zachowują stałe położenie. Z nerkami związane są dwa duże naczynia krwionośne: żyła i tętnica nerkowa, które również przyczyniają się do utrzymania nerek w ich pozycji. Torebka tłuszczowa nie tylko mocujące nerki, ale także chroni je przed urazami mechanicznymi.

W przekroju podłużnym nerki wyróżnić możemy silnie ukrwiony miąższ, który zróżnicowany jest na część zewnętrzną, jaśniejszą, czyli korę nerki oraz wewnętrzną, ciemniejszą zwaną rdzeniem. Rdzeń tworzy trójkątne pola tzw. piramidy nerkowe, które podstawą zwrócone są do kory, a wierzchołkami do wnętrza. Pomiędzy

Polecamy również:

  • Etapy powstawania moczu

    Krew, która dociera do nerki zawiera zbędne i trujące produkty przemiany materii, dlatego muszą być one z niej usunięte. Oczyszczanie krwi, czyli powstawanie moczu odbywa się w nerce i jest procesem zachodzącym etapowo. Więcej »

  • Choroby układu wydalniczego

    Kolor moczu powinien być zbliżony do słomkowego. Intensywność żółci świadczy o stanie nawodnienia naszego organizmu. I tak ciemnożółty odcień moczu występuje przy zbytnim zagęszczeniu, co stanowi dla nas informację, że pijemy zbyt mało płynów. Jasnożółta barwa lub niemal... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =