Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Układ krwionośny i oddychanie ryb

Ostatnio komentowane
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Najwyższy czas skonczyc z bezprawie a sędziów którzy są polityczni wyrzucić z zawodu...
Maria • 2017-07-14 10:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Układ krwionośny i oddychanie ryb

Krążenie ryb

Ryby posiadają zamknięty układ krwionośny z jednym obiegiem. Krew ryb kostnych pompowana jest przez trójdzielne serce typu żylnego, które jest unerwione włóknami autonomicznego układu  nerwowego. Zbudowane jest z jednego przedsionka, jednej komory i zatoki żylnej (oraz opuszki tętniczej, będąca zgrubieniem tętnicy). Serce ryb chrzęstnych jest zbudowane z czterech pęcherzyków (przedsionka, komory, zatoki żylnej i stożka tętniczego). Krew przepływająca jednokierunkowo przez serce  jest pozbawiona tlenu. W sercu znajdują się błoniaste zastawki, które zapobiegają cofaniu się krwi. Dzięki rytmicznym skurczom serca odtlenowana krew jest tłoczona z komory serca do skrzeli, z których pobiera tlen a oddaje dwutlenek węgla. Następnie naczyniami tętniczymi tlen rozprowadzany jest po całym ciele, równocześnie zbierany jest dwutlenek węgla. Odtlenowana krew wraca żyłami do zatoki żylnej serca, skąd przepływa do przedsionka. Układ krwionośny ryb (zwłaszcza szybko pływających) jest bardzo sprawny i wydajny.

Oddychanie ryb

Układ oddechowy ryb tworzą skrzela, które znajdują się w jamie skrzelowej. Skrzela są osadzone na łukach skrzelowych po obu stronach gardzieli. Mają postać dobrze

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 5 =