Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

Ostatnio komentowane
[url=http://inderal.directory/]inderal[/url] [url=http://buyviagrasoft.reisen/]cheap viagr...
Billynat • 2017-09-20 09:08:58
[url=http://buytrazodone.shop/]trazodone[/url] [url=http://avodart.store/]avodart[/url] [u...
Billynat • 2017-09-20 00:46:42
takie se
ggg • 2017-09-19 19:05:57
[url=http://buyanafranil.shop/]anafranil ocd[/url] [url=http://retina.fund/]tretinoin 0.1 ...
Charlestuh • 2017-09-19 16:36:49
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Grupy krwi – rodzaje i charakterystyka

W błonach komórkowych czerwonych krwinek znajdują się specjalne białka tzw. antygeny, których obecność warunkuje występowanie czterech grup krwi.

grupa A – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-B ;
grupa B – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny B, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A;
grupa AB – na błonach komórkowych erytrocytów występują antygeny A i antygeny B, a w osoczu brak obecności przeciwciał;
grupa 0 – na błonach komórkowych erytrocytów nie występują antygeny A i B, a w osoczu znajdują się przeciwciała anty-A i anty-B.

Znajomość grup krwi odgrywa kluczową rolę w procesie transfuzji, czyli przetaczania krwi. W przypadku niegodności grup dochodzi do aglutynacji, czyli zlepienia się erytrocytów na wskutek wiązania przeciwciał obecnych w osoczu krwi biorcy z antygenami erytrocytów dawcy np. u biorcy z grupa A nastąpi wiązanie przeciwciał anty-B z antygenami B erytrocytów biorcy z grupą B.

Osoba z grupą 0 nie posiada żadnego antygenu, dlatego jest uniwersalnym dawcą dla osób z pozostałymi grupami krwi (A, B, AB i 0). Natomiast osoba z grupą AB ze względu na brak przeciwciał może by uniwersalnym

Polecamy również:

 • Budowa naczyń krwionośnych

  Naczynia krwionośne stanowią część układu krwionośnego, w którym krew rozprowadzana jest po całym organizmie. Ponieważ krew nie wylewa się do jam ciała naczynia wraz z sercem tworzą zamknięty układ. Więcej »

 • Budowa i funkcje serca

  Serce jest centralnym narządem układu krwionośnego zbudowanym z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej serca. Położone jest w klatce piersiowej, w lewym śródpiersiu za mostkiem. Z wewnątrz serce otoczone jest cienkim workiem łącznotkankowym, czyli osierdziem, które... Więcej »

 • Krążenie krwi – mały i duży obieg krwi

  Mały obieg krwi zwany też obiegiem płucnym rozpoczyna się w prawej komorze serca. Z niej wypływa odtlenowana, czyli pozbawiona tlenu krew, która trafiła tutaj z prawego przedsionka serca.  Więcej »

 • Krzępnięcie krwi – etapy

  Krzepnięcie krwi to naturalny proces zapobiegający utracie krwi na wskutek uszkodzenia naczynia krwionośnego. W miejscu przerwania ciągłości naczynia krwionośnego gromadzą się płytki krwi, które przylegają do brzegów rany i do siebie nawzajem tworząc tzw. czop płytkowy. W ten sposób rana... Więcej »

 • Choroby i higiena układu krwionośnego

  Miażdżyca jest przewlekłą chorobą, w której dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie aorty i tętnic średniej wielkości (wieńcowe, szyjne, nerkowe krezkowe, biodrowe). Polega na gromadzeniu się złogów tłuszczu (głównie cholesterolu) i wapnia w przestrzeni pomiędzy śródbłonkiem a... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =