Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pierścienice - cynności życiowe, rozmnażanie i rozwój

Ostatnio komentowane
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
@Lupek, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Literówka poprawiona.
ADMIN • 2017-12-13 11:11:39
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pierścienice - cynności życiowe, rozmnażanie i rozwój

Układ pokarmowy

Układ pokarmowy zbudowane jest z jelita przedniego, środkowego i tylnego. Jelito przednie skład się z otworu gębowego, krótkiej jamy gębowej, umięśnionej gardzieli, przełyku, a czasem także z wola, które gromadzi pokarm (np. krew u pijawek czy glebę u dżdżownic) oraz żołądka. Gardziel drapieżnych wieloszczetów, która jest zaopatrzona w chitynowe ząbki lub szczęki może być wysuwana na zewnątrz w postaci ryjka. Jelito środkowe ma postać prostej rury, w której odbywa się trawienie i wchłanianie pokarmu. Jelito tylne jest krótkie i prosto zbudowane, kończy się odbytem.

Układ oddechowy

Większość pierścienic (skąposzczety, pijawki) nie ma wyodrębnionego układu oddechowego. Wymiana gazowa odbywa się przez powłoki ciała. Morskie wieloszczety posiadają skrzela zewnętrzne w postaci wyrostków skrzelowych znajdujących się na silnie ukrwionych parapodiach.

Układ krwionośny

Pierścienice posiadają zamknięty układ krwionośny. Wyjątkiem są pijawki, które często nie posiadają układu krwionośnego (mogą mieć też układ krwionośny otwarty lub tez zamknięty). Układ krwionośny zbudowany jest z dwóch głównych naczyń krwionośnych biegnących wzdłuż ciała: grzbietowego (leżącego na jelitem

Polecamy również:

  • Znaczenie pierścienic

    Pozytywne: 1. Skąposzczety (głównie dżdżownice i wazonkowce) biorą udział w kształtowaniu właściwej struktury gleby: • zapewniają właściwą cyrkulację powietrza i wody w glebie (napowietrzają i nawilgacają ziemię); Więcej »

Komentarze (1)
3 + 1 =
Komentarze
najstumit • 2017-02-14 10:59:28
super