Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cykl rozwojowy włośnia krętego

Ostatnio komentowane
[url=http://indocin247.us.com/]indocin pharmacy sale[/url] [url=http://cipro247.us.com/]Bu...
Charlestuh • 2017-09-25 17:59:33
[url=http://lisinopril20mg.us.org/]order lisinopril online[/url] [url=http://colchicine247...
Charlestuh • 2017-09-25 12:36:54
[url=http://fluoxetine20mg.us.org/]fluoxetine 20 mg[/url] [url=http://hydrochlorothiazide1...
Brettdoops • 2017-09-25 09:57:27
[url=http://cipro247.us.com/]cipro without a prescription[/url] [url=http://lisinopril20mg...
Charlestuh • 2017-09-25 10:20:11
[url=http://medrolpack.us.org/]medrol 4mg[/url] [url=http://cialispills.us.org/]cialis ove...
Brettdoops • 2017-09-25 08:36:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cykl rozwojowy włośnia krętego

Włosień kręty (Trichinella spiralis) jest niewielkim ale bardzo groźnym pasożytem. Cechuje go dymorfizm płciowy. Samice osiągają ok. 2-5 mm a samce ok. 1,5 mm.

Włosień pasożytując w ciele człowieka wywołuje u niego ciężką chorobę zwaną włośnicą, która prowadzi do poważnych powikłań a niekiedy nawet do śmierci. Włosień jest pasożytem poliksenicznym, ale jego pojedynczy cykl rozwojowy odbywa się w ciele jednego żywiciela np. człowieka. Ponadto włosień pasożytuje u wielu zwierząt m.in. świń, psów, dzików, wilków, lisów, niedźwiedzi, szczurów i wielu innych.

Larwy włośnia w mięśniach poprzecznie prążkowanych
Larwy włośnia w mięśniach poprzecznie prążkowanych

Cykl rozwojowy włośnia krętego

Człowiek zaraża się włośniem krętym po zjedzeniu nieprzebadanej wieprzowiny lub dziczyzny, w której znajdują się otorbione larwy włośnia zwane trychinami. W żołądku pod wpływem enzymów trawiennych larwy wydostają się z otoczek i przemieszczają do jelita. Tutaj bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową, już po 2-3 dniach są zdolne po kopulacji. Po zapłodnieniu samiec ginie a samica, która jest jajożyworodna rodzi około 1500 larw (po około miesiącu samica również ginie). Nowo narodzone larwy przedostają się do naczyń krwionośnych (lub limfatycznych) i wraz krwią (lub limfą) wędrują do mięśni poprzecznie prążkowanych (najczęściej przepony, mięśni międzyżebrowych, szyi i języka), w których osiadają. Po wniknięciu do włókna mięśniowego kilkakrotnie linieją a następnie zwijają się spiralnie i otorbiają (otaczają się torebką) tworząc cystę. W takim stadium larwy mogą przetrwać wiele lat (nawet 50), przy czym zachowują możliwość dalszego rozwoju.

Cykl rozwojowy włośnia krętego
Cykl rozwojowy włośnia krętego

Polecamy również:

  • Nicienie - rozmnażanie, rozwój i znaczenie

    Nicienie są na ogół rozdzielnopłciowe. Wiele z nich cechuje dymorfizm płciowy. Najczęściej samica jest większa od samca. Narządy rozrodcze mają postać cewek. Więcej »

  • Cykl rozwojowy glisty ludzkiej

    Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) jest organizmem rozdzielnopłciowym o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym. Samice są większe, mierzą od 20-40 cm, same osiągają długość około 14 cm i mają charakterystycznie haczykowato zagięty tylni koniec ciała. Więcej »

  • Cykl rozwojowy owsika

    Owsik ludzi (Enterobius vermicularis) jest nicieniem białawej barwy osiągającym niewielkie rozmiary (samiec ok. 0,5 cm, samica 1cm). Pasożytuje w jelicie grubym człowieka wywołując owsicę. Choroba ta jest bardzo rozpowszechniona, najczęściej zarażają się nią dzieci w wieku przedszkolnym i szklonym. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =