Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Budowa żaby

Ostatnio komentowane
2/10
wyssij mi kaczke z dupy • 2015-10-08 17:24:08
RUCHAM WAM MATKI
ezzzzzzzzzzzzzzzzzz • 2015-10-08 11:43:00
jp
hwdp • 2015-10-08 08:24:12
lubie to
ola • 2015-10-06 18:22:49
nie lolu widać że jesteś super itp. jestem twoim fanem PS na te strone przypadkowo kupa...
cześć nie lol • 2015-10-06 18:24:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

barwnikowe nadające żabie zielono-brązową barwę, które pełni maskującą funkcję.

Maskujujące ubarwinie żaby moczarowej

Maskujujące ubarwinie żaby moczarowej/Christian Fischer (13.06.2007)/
commons.wikimedia.org

Budowa wewnętrzna żaby

Szkielet żaby składa się z ażurowej czaszki, kręgosłupa, szkieletu pasów (barkowego i miednicowego) oraz kończyn. Czaszka jest połączona ruchomo z kręgosłupem za pomocą dwóch kłykci potylicznych (ruch głowy w płaszczyźnie pionowej). Kręgosłup składa się z czterech odcinków: szyjnego (1 kręg szyjny – atlas), piersiowego (klika kręgów piersiowych), krzyżowego (1 kręg krzyżowy) i ogonowego (urostyl – zrośnięte kręgi ogonowe). Żaby nie posiadają klatki piersiowej (krótkie żebra nie sięgające mostka). Pas barkowy jest wolny (nie powiązany z czaszką) i składa się z parzystych : obojczyków, łopatek i kości kruczych. Pas miednicowy tworzą parzyste kości: biodrowe, kulszowe i łonowe (zrośnięte ze sobą). Kończyny są wolne z pojedynczymi kośćmi przedramienia i podudzia . Kości kończyn tylnych i palców są silnie wydłużone i umięśnione (przystosowanie do wykonywania skoków).

Szkielet żaby
Szkielet żaby

Układ pokarmowy rozpoczyna się dużym otworem gębowym prowadzącym do jamy gębowo-gardzielowej. Dalej znajduje się żołądek, jelito cienkie i jelito grube zakończone  kloaką. Z jamą gębowo-gardzielową połączone są przewody

Polecamy również:

 • Budowa i szkielet płazów

  Ciało płazów składa się z głowy, tułowia, 2 par kończyn (z wyjątkiem beznogich) i niekiedy też ogona (u ogoniastych). Kończyny posiadają 4 (kończyny przednie) lub 5 palców (kończyny tylnie), które (zwłaszcza w kończynach tylnych) mogą być spięte błoną pławną.

 • Układ krwionośny i oddychanie płazów

  Płazy posiadają zamknięty układ krwionośny. U larw występuje układ krwionośny jednobiegowy, podobny w budowie do układu ryb (serce składa się z jednego przedsionka i jednej komory). U dorosłych płazów, w związku ze zmianą sposobu oddychania pojawiają się dwa obiegi krwi: mały i duży.

 • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy płazów

  Wszystkie dorosłe płazy są drapieżne i polują na drobne bezkręgowce (mięczaki, pierścienice, owady, pajęczaki) oraz narybek. Kijanki płazów bezogonowych są roślinożerne. Odżywiają się pokarmem roślinnym, który zdrapują przy pomocy rogowych ząbków.

 • Rozmnażanie płazów i rozwój

  Płazy są organizmami rozdzielnopłciowymi. Wyraźnie zaznaczony jest u nich dymorfizm płciowy (jaskrawe ubarwienie, modzele i worki rezonansowe u samców).

 • Przystosowanie płazów do życia na lądzie i w wodzie

  Przystosowanie płazów do życia na lądzie: 1. Kończyny umożliwiające sprawne poruszanie się po lądzie; u płazów bezogonowych silnie umięśnione kończyny tylne (dłuższe od przednich) przystosowane do wykonywania skoków. 2. Głowa połączona ruchomo z tułowiem, dzięki obecności...

Przepisz kod:
wczytaj nowy